مهم‌ترین ویژگی‌های کفش پیاده‌روی چیست؟

فصل بهار نزدیک شده و پیاده‌روی که یکی از ساده‌ترین، ارزان‌ترین و کارآمدترین روش‌های حفظ تناسب‌اندام و سلامت فردی است، در این فصل جایگاه ویژه‌ای دارد.

پیاده‌روی ورزشی مناسب همهٔ سنین است که ریسک بروز بیماری‌های مزمن مثل؛ بیماری‌های قلبی، دیابت نوع دو، آسم و … را کاهش می‌دهد، این ورزش ساده همچنین اکثر اندام‌های عضلانی بدن را درگیر کرده و همراه با تغذیهٔ مناسب می‌تواند اثر به سزا و مثبتی بر تناسب‌اندام شما داشته باشد و همچنین روحیهٔ قوی‌تری را برای شما رقم بزند.

هنگام پیاده‌روی، همهٔ تجهیزاتی که نیاز خواهید داشت یک جفت کفش مناسب است.

کفش شما باید قدرت تحمل ضربات مداوم از پاشنه به پنجه پا را داشته باشد، قسمت میانی و پاشنهٔ پای شما را کاملاً در بربگیرد و از آن محافظت کند و درعین‌حال فضای جلوی کفش به شکلی باشد که به پنجهٔ پایتان امکان تکان خوردن بدهد. در این مقاله مهم‌ترین ویژگی‌های یک کفش پیاده‌روی و کفش‌هایی متناسب با ویژگی‌های بیان‌شده از برترین برندهای ورزشی ارائه خواهند شد.

مهم‌ترین ویژگی‌های کفش پیاده‌روی:

۱- پاشنهٔ کفش پیاده‌روی نباید خیلی ضخیم باشد، این نوع پاشنه منجر به کوبیده شدن پای شما بر زمین خواهد شد که این امر علاوه بر کند کردن حرکت شما، امکان بروز ساق درد بعد از پیاده‌روی را افزایش می‌دهد. کاسهٔ پاشنهٔ کفش باید نسبتاً نرم و باثبات باشد و مانع بروز حرکت عمودی یا افقی پا شود، پاشنه‌ای که بسیار نرم باشد توصیه نمی‌شود، زیرا قدرت جذب ضربه در آن کاهش‌یافته و منجر به درد عضلانی و ساق درد خواهد شد. زیره کفش نیز نباید لغزنده باشد.

۲- هنگام پیاده‌روی، ضربهٔ اول به پاشنهٔ پای شما می‌خورد و بعدازآن به‌صورت منظم ضربات از پاشنه به پنجه پا در گردش خواهند بود، بنابراین وجود یک بالشتک منعطف که امکان بالایی برای خم کردن انگشتان پای شما فراهم کند در کفش پیاده‌روی‌تان ضروری است.

مهم ترین ویژگی های کفش پیاده روی چیست؟ faezehya.com
بالشتک لونارلون ارتقاءیافتهٔ کفش LUNARGLIDE 6 میزان جذب ضربه و خاصیت ارتجاعی کفش هنگام انتقال ضربات از پاشنه به پنجه را بهبود داده و با به‌کارگیری فنّاوری Dynamic Support محافظت کافی از پاشنهٔ پای شما را فراهم خواهد کرد.

۳- زبانهٔ کفش باید نرم و فوم دار باشد تا از فشار ناشی از رویه و بند کفش بر روی پای شما بکاهد، این امر در طول پیاده‌روی‌های طولانی بسیار حائز اهمیت است.

مهم ترین ویژگی های کفش پیاده روی چیست؟ 2 faezehya.com
داشتن لایهٔ میانی ENCAP در اکثر محصولات نیو بالانس مثل این مدل SBS قدرت جذب ضربهٔ بالایی به آن‌ها داده است، داشتن فوم در قسمت زبانه و قسمت دربرگیرندهٔ مچ پا و زیرهٔ دندانه‌دار و چسبنده از دیگر ویژگی‌های کفش‌های new balance است.

۴- سبک‌وزن بودن نیز ازجمله ویژگی‌های مهم کفش پیاده‌روی است، انتخاب کفش‌های چرمی سنگین برای پیاده‌روی قطعاً اشتباه است، البته بسته به فصل موردنظر تنفس پذیر بودن کفش و تحمل کافی در برابر سرما و نفوذ آب اهمیت میابد.

مهم ترین ویژگی های کفش پیاده روی چیست؟ 3 faezehya.com
استفاده از الیاف Flexfilm در کفش Saucony Fastwitch 6 با صرف کمترین الیاف وزن این کفش را به عدد ۱۴۷ گرم رسانده است! فنّاوری XT-900 در این کفش باعثِ کشش بالای رویهٔ کفش و احاطهٔ کامل پای شما شده که به همراه لایهٔ میانی ۴mm منجر به کاهش خستگی پا در مسافت‌های طولانی می‌شود.

۵- متناسب بودن سایز کفش، بدون شک یکی از موارد مهم هنگام پیاده‌روی خواهد بود، هنگام پیاده‌روی حجم پای شما هم ازنظر طولی و هم‌عرضی (حدود ۱ سانتی‌متر) افزایش خواهد یافت، بنابراین وجود فضای کافی در قسمت پنجهٔ پا بسیار مهم است، به‌نحوی‌که حدود ۱ سانتی‌متر بین انگشتان پای شما و سر کفش فاصله وجود داشته باشد و عرض کفش نیز امکان حرکت آزادانهٔ انگشتانتان را به شما بدهد. کفش نباید به‌پای شما بچسبد، به‌خصوص در قسمت قوس استخوانی کنار پایتان.

مهم ترین ویژگی های کفش پیاده روی چیست؟ 5 faezehya.com
کفش Mizuno Sayonara گرچه یکی از برترین کفش‌ها برای دونده‌ها است، اما ویژگی‌های همه‌فن‌حریف این سری کفش‌های میزانو، آن را تبدیل به یکی از بادوام‌ترین کفش‌های پیاده‌روی نیز خواهد کرد. داشتن پنجهٔ پهن، قدرت جذب ضربهٔ بالای پاشنه، انعطاف بالای کفش، سبک‌وزنی و … Mizuno sayonara عملاً همهٔ ویژگی‌های یک کفش پیاده‌روی ایدئال را در خود جای‌داده است.

۶- بهترین زمان برای خرید یک کفش پیاده‌روی اواخر روز است، زمانی که درنتیجهٔ پیاده‌روی یا فعالیت‌های روزانه پای شما کمی بادکرده است، البته دقت کنید که هنگام خرید کفش همان جورابی را به پا کنید که مدنظر دارید برای پیاده‌روی بپوشید، جوراب می‌تواند اثر چشم‌گیری روی سایز بودن کفشتان داشته باشد.

۷- در آخر از پوشیدن کفش‌هایی که خیلی زیاد استفاده‌شده‌اند برای پیاده‌روی دوری‌کنید، زیرا این کفش‌ها معمولاً بسیاری از قابلیت‌های اولیهٔ خود را ازدست‌داده‌اند و عملاً ویژگی‌های ذکرشده را در بر نخواهند داشت و کیفیت پیاده‌روی‌تان را تحت تأثیر قرار خواهند داد، همواره به یاد داشته باشید که داشتن کفش مناسب پیاده‌روی، این ورزش را برای شما لذت‌بخش‌تر، ساده‌تر و مفیدتر خواهد کرد.

همچنین می توانید اینجا را هم ببینید.

درباره Faez Ehya

می‌خواهم اینجا خانه مجازی من باشد. هر آنچه در زندگی من مهم است اینجا می‌آورم. اما هیچ چیز مهمتر از عشق نیست. آن‌را در قلبم نگهبانی می‌کنم. فائزاحیا

شاید این را هم بخواهید مطالعه کنید.

در مورد نحوه عملکرد حافظه، مورچه‌های یخ‌زده چه چیزی می‌توانند به ما بگویند

چه انسان و چه حشره، همه ما باید به خانه برگردیم. یادگیری نحوه یادآوری مغز حشرات به ما کمک می کند تا بفهمیم ما انسان ها نیز چگونه این کار را انجام می دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + ده =