کتاب «آشکار» اثر آندره آغاسی برترین تنیس باز تاریخ

اگر تنیس دوست دارید و یا در دهه ۹۰  میلادی به دنیا آمده‌اید، غیرممکن است نام اسطوره دنیای تنیس، آندره آغاسی را نشنیده باشید!

 

امانوئل آغاسی پدر آندره - ارمنی ایرانی تبار faezehya.com
امانوئل آغاسی پدر آندره – ارمنی ایرانی تبار

پدرش، امانوئل آغاسی، از ارامنه ساکن ایران بود که در کاروان بوکس المپیک ایران نیز حضور داشت.
اما به آمریکا مهاجرت کرد و در شهر نوادا با مادرش یعنی الیزابت آشنا شد.

آندره از دوران کودکی، مبارزه برای پیروزی را از مادرش یاد گرفت. مادر آندره آغاسی، سرطان سینه داشت که توانست بر آن غلبه کند و سرطان را شکست دهد.
او استعداد عجیبی در تنیس داشت. پدرش او را ساعت‌ها با خود به نزدیک‌ترین زمین تنیس محل زندگی‌شان یعنی بیش از ۳۰ کیلومتر دورتر می‌برد تا تمرین کند و از همان دوران کودکی استعدادش را در این بازی نشان داد تا جایی که پدرش بر سر بازی تنیس پسرش شرط‌بندی بزرگی با یکی از صاحبان زمین تنیس انجام داد؛ پدر آندره که از استعداد و توانایی پسر ۱۳ ساله‌اش مطمئن بود، به یکی از زمین‌های تنیس نزدیک محل زندگی‌شان رفت و پس از کنسل شدن مسابقه بزرگی که قرار بود صاحب زمین با یکی از تنیسورهای مشهور انجام دهد به وی پیشنهاد بازی با پسرش را داد.

زمین‌دار تنیس این پیشنهاد را قبول نمی‌کرد و پدر آندره مجبور شد به وی پیشنهادی وسوسه‌انگیز بدهد «حاضرم بر روی خانه‌ام شرط‌بندی کنم، اگر پسرم باخت خانه‌ام برای تو می‌شود…» صاحب زمین تنیس آقای Brown پذیرفت درحالی‌که به پدر آندره هشدار داد ممکن است پسرش ببازد، اما او قبول نکرد.

بازی شروع شد و پس از دوست، آقای براون راکت تنیسش را پس از باخت این دوست بر روی زمین گذاشت و گفت که شرط‌بندی را باخته است.

برای اولین بار، آندره توانسته بود به کمک استعدادش پولی برای خانواده‌اش دست‌وپا کند و این اولین موفقیت بزرگ وی بود. پس‌ازاین، پدرش او را در بهترین مدرسه تنیس آمریکا یعنی مدرسه مربوط بهNick Bollettieri ثبت‌نام کرد، اما پس از سه ماه رفت‌وآمد از پس خرج و مخارج این مدرسه تنیس برنیامد و روزی که برای انصراف پسرش از مدرسه نزد مدیر این مدرسه آقای Bollettier رفت، مدیر مدرسه گفت «آقای آغاسی، لازم نیست شما هیچ پولی پرداخت کنید، آندره تا آخرین روز مدرسه‌اش می‌تواند رایگان آموزش ببیند… او استعدادی دارد که تا به امروز در هیچ کودکی ندیده‌ام

و بدین ترتیب زندگی حرفه‌ای آندره آغاسی بزرگ شروع شد.

 آندره آغاسی faezehya.com

موفقیت‌هایی که آندره آغاسی در طول دوران زندگی‌اش به دست آورد کم نیست، برای مثال:

 • قهرمان تنیس دنیا در طول ده سال – ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰
 • برگزیده‌شده به‌عنوان یکی از بهترین تنیسورهای کل تاریخ ورزش تنیس
 • بهترین سرویس زننده تاریخ بازی تنیس
 • دارای هشت قهرمانی گرند چمپیون
 • طلای المپیک ۱۹۹۶
 • برنده ۴ مدال طلای بازی‌ها استرالیایی
 • و

اما هیچ‌کس از درون زندگی آندره آغاسی اطلاع چندانی نداشت تا وقتی‌که کتابش را با عنوان آشکار منتشر کرد و همه را پس از چندین سال دوری از میدان‌ها ورزشی، بهت‌زده کرد.

او در این کتاب بسیار هیجان‌انگیز، داستان موفقیت‌های خودش را نوشت و گفت که چطور شب‌ها قبل از خواب همیشه خودش را تصور می‌کرده که قهرمان گرند چمپیون بوده و مردم برای وی دست می‌زدند و کاپ قهرمانی را بالای سرش می‌برده.

آندره از روزهایی نوشته که پس از صدها شکست پی‌درپی در مدرسه تنیس، در اوج تنهایی و دوری از خانواده یاد گرفت: به‌جای داشتن بقا، باید یاد بگیرید بجنگید و آنچه را می‌خواهید به دست آورید.

در این مقاله بهترین نکاتی که آندره آغاسی در کتابش برای خواننده‌ها به رشته تحریر درآورده است را مرور می‌کنیم.

 

درس شماره یک | شما با خودتان بازی می‌کنید، نه رقیبتان
آندره آغاسی می‌نویسید: زندگی راجع به برتری بر دیگری یا شکست رقیب نیست؛ بلکه پیروزی بر خودتان است.

شما چطور این کار را انجام می‌دهید؟ فقط کافی است روزی ۱۱% بهتر از روز قبلتان باشید… کار سختی نیست؟ امتحان کنید.

ذهن شما، نقش زیادی در موفقیت‌ها و شکست‌های شما دارد.
اکثر اوقات ذهن شما، رقیب و دشمن نامرئی شماست که اجازه نمی‌دهد موفق شوید. او را بشناسید و بدانید که هیچ دشمنی قوی‌تر از دشمن درونی نمی‌تواند جلوی شما را برای رسیدن به برترین‌ها بگیرد.

درس شماره دو | آنچه احساس می‌کنید مهم نیست، کاری که انجام می‌دهید مهم است
در طول روز، همه ما طیف وسیعی از احساسات مختلف را در خودمان احساس می‌کنیم، بعضی از این احساسات مخرب‌اند مثل احساس ترس، تنفر، حقارت و… و بعضی دیگر باعث قدرت گرفتن ما می‌شوند.

اگر می‌خواهید همانند اسطوره تاریخ تنیس، موفقیت‌های بزرگی به دست آورید باید بلد باشید بر روی احساساتتان کنترل کامل داشته باشید.

کافی است یاد بگیرید چطور احساسات منفی را با احساسات مثبت جایگزین کنید؛ زیرا احساسات شما، علت فعالیت‌های درونی (افکار) و رفتار شما می‌شوند.

درس شماره سه | می‌توانیم یاد بگیریم عاشق چیزهایی شویم که از آن‌ها نفرت داریم
آندره در کتاب به دورانی اشاره می‌کند که سخت زیر بار فشار تمرین باید طاقت می‌آورد چون نباید عنوان قهرمانی را به کسی دیگر می‌داد. او می‌نویسد: بارها از تمرین تنیس نفرت پیدا کردم. بارها تصمیم گرفتم این ورزش را کنار بگذارم… اما این کار را نکردم چون در این صورت شکست را قبول کرده بودم قبل از اینکه رقیبم مرا شکست دهد.

تلاش سخت، دلیل موفقیت در هر کاری است وارد آن می‌شوید. بدون تلاش هیچ موفقیت بزرگی حاصل نمی‌شود؛ هیچ‌کس با نشستن در خانه و فکر کردن به ایده‌های بزرگ موفق، ثروتمند و مشهور نشده.

نمونه دیگر از موفقیت‌های پس سختی محمدعلی کلی، بوکسور پرآوازه آمریکایی است.

درس شماره چهار | احساسات بد مدت‌زمان بیشتری با شما خواهند بود تا احساسات خوب
اگر کتاب آندره را بخوانید، از اعماق وجود یک قهرمان آگاه می‌شوید: در دنیای رقابت، باختن سخت‌ترین قسمت یک رقابت است. شما وقتی رقابت یا مسابقه‌ای را باختید، احساس بد و شکست، ده برابر بیشتر و طولانی‌تر با شما خواهد ماند تا احساسی که پس از پیروزی به دست می‌آورید.

همه ما تجربه شکست یا پیروزی را داشتیم؛ اما میدانیم که تلخی شکست به‌مراتب عمیق‌تر و تأثیرگذارتر است از شیرینیِ پیروزی، پس حتی برای دوری از چشیدن طعم تلخ شکست هم شده باید سخت تلاش کنید تا پیروز شوید.

درس شماره پنج | ترس، آتشِ درون توست
در هیچ برهه‌ای از زندگی‌تان، ترس از وجودتان بیرون نمی‌رود. درواقع، زمانی ترس از وجودتان بیرون می‌رود که مرده باشید. بدون ترس، ما نمی‌توانیم به موفقیت برسیم.

وقتی نترس باشیم، بی‌احساس می‌شویم؛ وقتی هیچ انگیزه‌ای برای فرار از ترس نداشته باشیم، نمی‌توانیم به دنبال پیشرفت و پرورش مهارت‌هایمان برویم. اجازه بدهید ترس انگیزه شما برای ادامه باشد و نه مانعی برای عدم تحرک.

درس شماره شش | فکر نکنید، احساس کنید
آخرین فصل کتاب آشکار آندره توسط همسرش (خانم استفانی) نوشته‌شده است. او می‌نویسد : از آندره یاد گرفته‌ام برای رسیدن به اهدافم، زیاد فکر نکنم. زیاد فکر کردن باعث می‌شود خودمان را از رسیدن به اهدافمان دور کنیم. ما باید بیشتر احساس کنیم تا فکر؛ احساس انگیزه قوی‌تری به ما می‌دهد تا منطق.

 

این کتاب هنوز ترجمه نشده و به ایران نرسیده است؛ اما توصیه می‌کنیم به‌محض دیدن آن در فروشگاه‌های ایران حتماً تهیه کنید و بخوانیدچرا که، یکی از کوتاه‌ترین راه‌های تبدیل‌شدن به یک قهرمان، مانند قهرمانان فکر و رفتار کردن است.

 

منبع: کتاب آشکار اثر آندره آغاسی

درباره Faez Ehya

می‌خواهم اینجا خانه مجازی من باشد. هر آنچه در زندگی من مهم است اینجا می‌آورم. اما هیچ چیز مهمتر از عشق نیست. آن‌را در قلبم نگهبانی می‌کنم. فائزاحیا

شاید این را هم بخواهید مطالعه کنید.

راز قارچ‌های میکوریز

به نظر می‌رسد دو نوع اصلی میکوریزا، اکتومیکوریزا و میکوریزا آربوسکولار، به طرق مختلف بر تنوع گونه‌های درختی در جنگل‌ها تأثیر می‌گذارند.

5 نظرها

 1. Hey there

  CAREDOGBEST™ – Personalized Dog Harness. All sizes from XS to XXL. Easy ON/OFF in just 2 seconds. LIFETIME WARRANTY.

  FREE Worldwide Shipping!

  Click here: caredogbest.online

  Best,

  فـــائـــز – دنیای من مختصری‌ست از خنده‌های تو

 2. Hey there

  Be Buzz Free! The Original Mosquito Trap.

  ۶۰% OFF for the next 24 Hours ONLY + FREE Worldwide Shipping
  ✔️LED Bionic Wave Technology
  ✔️Eco-Friendly
  ✔️۱۵ Day Money-Back Guarantee

  Shop Now: mosquitotrap.online

  Cheers,

  فـــائـــز – دنیای من مختصری‌ست از خنده‌های تو – faezehya.com

 3. New Multifunction Waterproof Backpack

  The best ever SUPER Backpack: Drop-proof/Scratch-resistant/USB Charging/Large capacity storage

  ۵۰% OFF for the next 24 Hours ONLY + FREE Worldwide Shipping for a LIMITED time

  Buy now: https://thebackpack.sale

  Best regards,

  Hortense

 4. Morning

  CAREDOGBEST™ – Personalized Dog Harness. All sizes from XS to XXL. Easy ON/OFF in just 2 seconds. LIFETIME WARRANTY.

  Click here: https://caredogbest.com

  To your success,

  Dean
  وب‌سایت شخصی فائز

 5. Biggest Ever Sale NOW!

  ۵۰% OFF On Us! With this Soft Durable Pet Padded Mattress
  ۱٫ ۲x More Durable, Soft & Sustainable with high quality polyester materials
  ۲٫ Easier to Wash
  ۳٫ ۳۰ Days Money Back Guarantee

  Buy now: petmattress.store

  Have a great time,
  Ron

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + 9 =