چه کفشی را برای پیاده‌روی انتخاب کنیم یا کفش مناسب برای پیاده‌روی کدام است؟

یکی از بزرگ‌ترین لذت‌های زندگی برای خیلی از افراد، پیاده‌روی در فضای باز و طبیعت به همراه خانواده و عزیزان است.

پیاده‌روی علاوه براینکه باعث دور شدن امراض جسمی می‌شود، به‌سلامت فکر و تخلیه انرژی‌های منفی نیز کمک شایانی می‌کند. اگر قصد دارید به‌طورجدی و به‌عنوان یک ورزش، پیاده‌روی کنید باید ابتدا یک کفش مناسب انتخاب کنید. بهتر است بگوییم یک کفش مناسب مخصوص پیاده‌روی انتخاب کنید. فراموش نکنید پیاده‌روی یک ورزش است.

جالب است بدانید داشتن یک کفش مناسب انگیزه بیشتری برای ورزش کردن به شما می‌دهد. البته داشتن کفش مناسب سلامت بدنتان را تضمین می‌کند.

ویژگی‌های کفش پیاده‌روی

وجود یک کفش ورزشی در جاکفشی انگیزه بیشتری برای ورزش کردن به شما می‌دهد و البته سلامت پاهایتان هنگام ورزش را تضمین می‌کند. به‌این‌ترتیب می‌توانید یک برنامه ورزشی مرتب و منظم را برنامه‌ریزی کنید.

راه رفتن متداول‌ترین فعالیت حرکتی انسان بوده و آزاد بودن و در هم نپیچیدن پا هنگام راه رفتن نکته بسیار مهمی است. جالب است بدانید یک‌پا به‌طور متوسط روزانه ۱۰ هزار بار با زمین برخورد می‌کند و به‌طور میانگین ۱۸۶ هزار و ۷۵ کیلومتر را در طول زندگی طی خواهد کرد. کفش باید همیشه با حرکت پا خم شود. سبکی و انعطاف‌پذیری کفش در پنجه و ضربه‌گیری از ویژگی‌های یک کفش پیاده‌روی مناسب محسوب می‌شود.

بر اساس تصویر زیر قسمت‌های مهم یک کفش ورزشی که منظور همان کفش پیاده‌روی است را برای شما توضیح می‌دهیم که شامل نوک کفش، کف و پاشنه کفش، رویه و ارتفاع داخلی کفش می‌شود.

۱ – هنگام انتخاب کفش و موقع امتحان کردن آن باید حواستان باشد که نوک کفش پایتان را نزند و انگشتان پا به‌راحتی در کفش حرکت کرده و آزاد باشند. این مورد برای پشت کفش نیز باید رعایت شود. یادتان باشد ساختار کفش‌های ورزشی طوری است که هرگز اندازه آن‌ها تغییر نمی‌کند و به‌اصطلاح باز نمی‌شود؛ بنابراین اگر کفشی برایتان تنگ است و راحت نیست، حتماً از خرید آن منصرف شوید.

۲ – شاید به توان گفت مهم‌ترین بخش یک کفش کف آن است. کف کفش باید دارای قوس‌های مطابق با قوس‌های طبیعی پا باشد به‌طوری‌که در زمان تحمل وزن بدن بتواند از قوس‌هایی پا حمایت کنند پس از انتخاب کفش‌هایی که دارای کف تخت و صاف می‌باشند به‌شدت پرهیز نمایید.

کف کفش باید دارای میزان انعطاف کافی باشد تا بتواند در مرحله جدا شدن پا از زمین به میزان کامل خم شود تا سیکل راه رفتن یا دویدن به‌صورت کامل انجام بگیرد. انتخاب کفش‌هایی که دارای انعطاف کافی نمی‌باشند می‌تواند باعث خستگی عضلانی در پاها و همچنین درد عضلانی در قسمت کف پا شود.

کفش‌ها باید دارای نرمی مناسب باشد تا بتوانند از میزان نیرویی که به بدن منتقل می‌شود جلوگیری کنند. کفش‌هایی که دارای نرمی بیش‌ازحد می‌باشند نیز به‌اندازه کفش‌هایی که دارای نرمی کمی باشند در خنثی کردن نیروهایی که به بدن منتقل می‌شوند ناکارآمد می‌باشند. به عاج یا گریپ کف پا نیز کاملاً  توجه داشته باشید. کفش ورزشی باید عاج‌های مناسبی داشته باشد تا از سرخوردن شما هنگام ورزش جلوگیری کند.

۳ – پاشنه کفش از دیگر بخش‌های مهم کفش است. توصیه می‌شود کفشی را انتخاب کنید که به‌اصطلاح ساق دار (ساق بلند) باشد؛ یعنی میزان ارتفاع کف کفش در قسمت پاشنه آن‌قدر کم نباشد که در حرکات ناگهانی مچ پا، پیچ بخورد و برای مدتی خانه‌نشین شوید! انتخاب کفش‌های که در ناحیه پاشنه تا مچ پا دارای ارتفاع اندکی است سبب بروز دردهایی در ناحیه مچ، زانو، کمر و گاهی سردرد می‌شود. در خصوص عاج کفش نیز، قسمت مربوط به پاشنه مهم‌ترین بخش برای جلوگیری از سرخوردن است.

۴ – رویه کفش باید از الیاف کتان باشد و در آن حداقل مواد شیمیایی استفاده شود تا از بروز حساسیت‌ها جلوگیری شود و همچنین به تهویه در کفش که یکی از عوامل جلوگیری از بیماری‌های قارچی در قسمت پا می‌باشند کمک کند.

رویه کفش باید دارای منافذی برای عبور هوا باشد. استفاده از کفش‌هایی که دارای رویه‌هایی با منافذ فراوان می‌باشند در تهویه کفش برای خنک شدن پا و همچنین جلوگیری از بیماری‌های قارچی مناسب‌تر است. استحکام رویه کفش باید به نحوی باشد که از پیچ‌خوردگی پا جلوگیری کند و همچنین در برابر فشارهای وارده در طی زمان حالت اولیه خود را از دست ندهد.

نکات زیر را هم مدنظر داشته باشید؛

ابتدا ۵ اشتباهی که ممکن است هنگام انتخاب کفش وزشی مرتکب شوید را مطالعه کنید. سپس آنکه کفش باید اندازه پا باشد نه اینکه صرفاً زیبا باشد.

در هنگام خرید هر دو لنگه‌کفش را امتحان کنید و از همان جورابی استفاده کنید که موقع ورزش استفاده می‌کنید. باید بدانید پا بعد از فعالیت ورزشی به بزرگ‌ترین سایز خود می‌رسد، پس بهتر است بعد از ورزش به سراغ انتخاب کفش بروید! وقتی کفش را پوشیدید بایستید و مطمئن شوید که در پنجه پا سه تا ۱۲ میلی‌متر از انگشت شصت پا فضای خالی وجود دارد.

افراد با قوس کف پای زیاد از کفش‌هایی استفاده کنند که انعطاف‌پذیری بالایی داشته باشد و از پوشیدن کفش‌هایی که پا را محدود می‌کند خودداری کنند.

افراد دارای کف پای صاف دارای لایه میانی بسیار سفت برای کنترل حرکت و کاهش میزان چرخش داخلی بپوشند.

افرادی که دارای قوس کف پای طبیعی هستند باید کفش‌هایی بپوشند که برآمدگی مختصر دارد.

 

امیدوارم این سلسله مطالب در انتخاب نوع کفش مناسب برای شما مفید باشد.

درباره Faez Ehya

می‌خواهم اینجا خانه مجازی من باشد. هر آنچه در زندگی من مهم است اینجا می‌آورم. اما هیچ چیز مهمتر از عشق نیست. آن‌را در قلبم نگهبانی می‌کنم. فائزاحیا

شاید این را هم بخواهید مطالعه کنید.

راز قارچ‌های میکوریز

به نظر می‌رسد دو نوع اصلی میکوریزا، اکتومیکوریزا و میکوریزا آربوسکولار، به طرق مختلف بر تنوع گونه‌های درختی در جنگل‌ها تأثیر می‌گذارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + پنج =