فنّاوری‌های بکار رفته در کفش‌های کتانی NIKE

پیش از تهیه هر محصولی باید به کاربرد و فنّاوری‌های به‌کاررفته در آن توجه کرد، امروزه دیگر برای هر نوع فعالیتی فنّاوری مختصی ایجادشده و بکار می‌رود؛ NIKE هم مانند دیگر رقبا برای جا نماندن در این عرصه دست به ابداعات خاصی میزند که در اینجا با جدیدترین آن‌ها آشنا می‌شویم.

 

۱ – فنّاوری ضربه‌گیری و بالشتک گذاری Lunarlon

یکی از قسمت‌های مهم در بحث کاهش وزن کفش، طراحی بهینه فوم (Foam) ضربه‌گیر هست. این فوم مهم‌ترین نقش را در راحتی کفش ایفا می‌کند. همچنین به علت اینکه این فوم تحت‌فشار وزن بدن هست، باید در عین سبک بودن، از مقاومت بالایی برخوردار باشد تا آسیب‌ندیده و یا بعد از مدتی استفاده، شکل خود را از دست ندهد.

به لطف فنّاوری Lunarlon فومی نرم و بسیار بادوام طراحی گردیده است. این فوم وزن سبک، ضربه‌گیری بالا و عکس‌العمل ارتجاعی کفش در تماس با سطح زمین را به ارمغان می‌آورد. فوم طراحی‌شده توسط نایک، ۳۰ درصد سبک‌تر نسبت به فوم‌های فایلان (Phylon) بوده و این امکان را فراهم می‌کند که ضربات و نیروها به‌طور یکنواخت‌تری در سطح کفش پخش شود که این عامل به کاهش نقاط درد در پاشنه و کف پا می‌انجامد.

به‌عنوان‌مثال کفش Kobe 8 System، یکی از کفش‌های محبوب کوبی براینت دارای فنّاوری لونارلون است.

تکنولوژِی-کفش-lunarlon

۲- فنّاوری Nike Air

از این فنّاوری در ساخت کیسه‌های بالشتکیِ هوا استفاده می‌شود. این کیسه با هوای تحت‌فشار پرشده و بااینکه مقاومت بسیار بالایی دارد، از انعطاف‌پذیری خوبی برخوردار است. این کیسه در پایینِ زیرهٔ میانی (Midsole)، زیرِ قسمت پنجه و یا در زیر هر دو قسمت تعبیه می‌شود.

هدف از تعبیه Nike Air کاهش فشار ضربات وارده ناشی از راه رفتن، دویدن و یا پرش بر روی سطح زمین هست. بعد از جذب ضربه این کیسه سریعاً شکل و حجم قبلی خود را به دست آورده و برای ضربات بعدی آماده می‌شود.

مزایای استفاده از فنّاوری کفش نایک Nike Air

 • وزن سبک
 • انعطاف‌پذیری
 • ضربه‌گیری (آسیب نرسیدن به تاندون‌ها و مفاصل)
 • دوام بالا

nike-air-تکنولوژِی

 

۳- فنّاوری کفش نایک Max Air

Max Air توسط گروه طراحی نایک طراحی‌شده که بالاترین میزان ضربه‌گیری را فراهم می‌نماید. کفش‌های دارای فنّاوری Max Air زیره میانی (midsole) نازک‌تر و بالشتک‌های بزرگ‌تری را دارا می‌باشند که این موضوع سبکی و راحتی بیشتری را به ارمغان میاورد.

مزایای استفاده از Max Air

 • وزن سبک‌تر کفش
 • Max Air جانشین زیره میانی سنگین کفش شده و بدون کاهش میزان عملکرد کفش، وزن نهایی سبک‌تری را برای کفش به همراه می‌آورد.
 • انعطاف‌پذیری بالا
 • ضربه‌گیری (آسیب نرسیدن به تاندون‌ها و مفاصل)
 • دوام بالا

از کفش‌های دارای این فنّاوری می‌توان Nike Air max tailwind 6 را نام برد.

nike-air-evolution-faezehya-com

۴- فنّاوری کفش نایک Nike Zoom

فنّاوری Nike Zoom بخشی از فنّاوری Nike Air Family هست که سبکی و مقاومت را به ارمغان می‌آورد. لایهٔ ضربه‌گیری و بالشتکی در فنّاوری Nike Zoom بسیار نازک است، ازاین‌رو پای بازیکن به زمین نزدیک‌تر است و او در حرکات چند جهتی تسلط و سرعت بیشتری خواهد داشت. این فنّاوری کفش نایک برای بازیکنان حرفه‌ای، بخصوص بازیکنان بسکتبال بسیار مهم است.

نحوه عملکرد Nike Zoom:

بعد از ضربه وارده، الیافِ از پیش کشیده شدهٔ درونِ محفظه هوا به‌سرعت شکل قبلی خود را به دست آورده که این موضوع باعث بالاترین میزان واکنش گرایی شده و میزان هوشیاری بازیکن نسبت به سطحی که بازی روی آن انجام می‌شود را افزایش می‌دهد.

کفش محبوب Nike Lebron 11 یکی از کفش‌هایی است که از این فنّاوری استفاده می‌کند.

 

Nike_Zoom_Air_Bag_تکنولوژی

 

۵- فنّاوری کفش نایک NIKE SHOX

کمپانی نایک این فنّاوری را انقلابی درزمینهٔ ضربه‌گیری و بالشتک گذاری می‌داند. فنّاوری کفش نایک Shox میزان راحتی و نرمی را افزایش داده، جذب ضربه را آرام‌تر ساخته که این موضوع مصدومیت‌های ناشی از دویدن و پریدن را کاهش می‌دهد.

فوم‌های بسیار مقاومی که در ستون‌های Nike Shox استفاده‌شده است دوام کفش و فنرها را افزایش می‌دهند و ورزشکار کمترین فشار را بر مفاصل و تاندون‌ها احساس می‌کند.

فنرهای توخالی Nike Shox اختراعی مختص کفش‌های ورزشی است که در کنار صفحات پباکس (Pebax) دویدنی نرم، واکنش گرا و ایمن را فراهم می‌آورد.

nike-shox-تکنولوژی

۶ – فنّاوری کفش نایک Hyperfuse

فنّاوری ساخت Hyperfuse تشکیل‌شده از سه لایه مجزا هست که از طریق فرایند فرم دهی (اکستروژن) ذوب داغ انجام می‌شود و باعث به وجود آمدن کفش بسیار مستحکمی شده و قابلیت تهویه و تنفس کفش را به بالاترین میزان خود می‌رساند. لایه اول از مواد مرکب تشکیل‌شده است، لایه میانی، لایه‌ای مشبک هست که تنفس کفش را فراهم می‌کند و لایهٔ درونی از پلی یورتان ترمو پلاستیک (TPU) ساخته‌شده است که حداکثر دوام و مقاومت را به وجود می‌آورد.

مزایای فنّاوری Hyperfuse

 • قابلیت استفاده از لایه‌های مشبک برای افزایش جریان هوا در کفش
 • عمر بالای کامپوزیت ۳ لایه استفاده‌شده که از چرم‌های مرکب دوام بیشتری دارند.
 • وزن بسیار سبک

 

nike-hyperfuse-تکنولوژی

۷- فنّاوری کفش نایک Nike Free

هدف گروه نایک در طراحی این فوم ساده است: «بگذارید بدن برای رسیدن به بالاترین میزان عملکرد خود، به همان نحوی حرکت کند که تمایل دارد».

فوم طراحی‌شده توسط نایک بدون شک رتبه منعطف‌ترین را در بین سایر فوم‌های این کمپانی کسب می‌کند. این فوم آزادی عمل بالاتر، انعطاف بیشتر و کشش بیشتر به سطح را فراهم می‌کند. این موضوع به ورزشکارانی که قصد دارند نسبت به سطحی که روی آن فعالیت می‌کنند، تمرکز و تسلط بیشتری داشته باشند کمک شایانی می‌نماید. اگر به انعطاف و سبکی بالا احتیاج دارید، Nike Free بهترین گزینه پیش رو برای شماست.

راهنمای شماره‌گذاری Nike Free

حتماً برای شما پیش‌آمده با عبارت‌ها و شماره‌های مختلف سری Nike Free برخورد کنید. به‌طور مثال Nike Free 3.0 یا Nike Free 5.0. تفاوت این شماره‌گذاری در چیست؟

در سری شماره‌گذاری Nike Free اعداد بعد اسم بیانگر میزان پوشیدگی پای شماست. بدین ترتیب که هرچه شماره کمتر باشد کفشی که پایِ شماست سبک‌تر و شما احساس پوشیدگی کمتری می‌کنید. در این شماره‌گذاری عدد ۱۰ بیانگر کفش‌های معمولی و عدد ۰ بیانگر پای لخت هست، پس اگر شما Nike Free 2.0 بپوشید، به علت نازک بودن رویهٔ کفش، بیشتر احساس پوشیدن یک جوراب ضخیم رادارید تا یک کفش!

 

nike-free-technology

۸- فنّاوری کفش نایک Flywire

فنّاوری Flywire از رشته‌هایی تشکیل‌شده است که این رشته‌ها عملکردی یکسان با کابل‌های یک پل معلق را دارا می‌باشند. هدف از طراحی این رشته‌ها فراهم کردن پشتیبانی برای ورزشکاران هست. این رشته‌های مقاوم فلای وایر در قسمت بالا یا کناری کفش تعبیه‌شده و هدف از استفاده آن‌ها کاهش وزن کفش است.

به‌وسیله این فنّاوری سبک‌ترین کفش‌های نایک تولید می‌شود.

کفش‌های جدید ۲۰۱۴ Nike Air Max flyknite دارای فنّاوری Flywire می‌باشند.

 

nike-flywire-تکنولوژی

۹ – فنّاوری کفش نایک Dynamic Support

مکان قرارگیری این فوم اضافه در لایهٔ میانی (Midosloe) کفش است و هدف از تعبیه این فوم برقراری پایداری بیشتر و دویدن فوق نرم است. طراحی این فوم و به‌کارگیری آن با زیره خارجی به نحوی صورت گرفته تا افزایشی در وزن کفش ایجاد نشود. این فنّاوری فومی نرم‌تر در قسمت‌های جانبی و محکم‌تر در قسمت میانی ایجاد می‌کند.

کفش Kobe 8 system دارای فنّاوری Dynamic Support است.

 

dynamic support (midsole)

منبع: NIKE Official website

درباره Faez Ehya

می‌خواهم اینجا خانه مجازی من باشد. هر آنچه در زندگی من مهم است اینجا می‌آورم. اما هیچ چیز مهمتر از عشق نیست. آن‌را در قلبم نگهبانی می‌کنم. فائزاحیا

2 نظرها

 1. سلام وقت بخیر شدیدا از سایت پرمحتواتون میتونم استفاده کنم و ب شدت ازتون تشکر میکنم ممنونم از تامین محترا خوبی ک تو سایتتون قرار دادبن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =