دلایل محکم برای تجربه لینوکس و در نهایت انتخاب آن

شاید شما هم از جزو عاشقان سینه‌چاک ویندوز باشید، درست است؟ ولی آیا این عشق به خاطر عدم اطلاع از سایر سیستم‌عامل‌ها یا ترس شما از تجربه‌ای جدید نیست؟ کمی این دو را مقایسه و بررسی کنیم.

شکی نیست که ویندوز سیستم‌عامل فوق‌العاده‌ای است. بااین‌وجود، اگر به شما گفته شود که اوبونتو بهتر است، چه واکنشی نشان می‌دهید؟ ممکن است بخندید و فکر کنید که امکان ندارد چیزی بهتر از ویندوز دوست‌داشتنی شما باشد، حالا به شما در قالب ۶ دلیل نشان می‌دهیم که چرا اوبونتو بهتر از ویندوز است.

بعضی از شما ممکن است فکر کنید که اوبونتو تنها مختص به افرادی است که دانش زیادی از کامپیوتر دارند و یک کاربر معمولی قادر به استفاده از آن نخواهد بود؛ بنابراین، چطور ممکن است از ویندوز بهتر باشد؟ خب، درواقع استفاده از اوبونتو مشکل نیست، به‌نحوی‌که درواقع استفاده از آن، اگر از بعضی جهات از ویندوز ساده‌تر نباشد، به همان سادگی ویندوز است؛ بنابراین، نگاهی به دلایلی می‌اندازیم که باعث بهتر شدن اوبونتو به نسبت ویندوز می‌شوند.

 

۱- سیستم‌عامل و آپدیت‌های نرم‌افزاری

این سناریو را متصور شوید: قصد دارید با کامپیوتر خود که سیستم‌عامل ویندوز روی آن نصب است کاری انجام دهید و درست زمانی که در حال مشغول کار بر روی یک سند مهم هستید که باید تایپ شود، در قالب پنجره‌ای از شما خواسته می‌شود که ویندوز را آپدیت یا حتی آپگرید کنید، با توجه به این‌که شما کاربری، هم وظیفه‌شناس هم آگاه از مسائل ایمنی هستید، تصمیم به به‌روزرسانی و ری‌بوت کردن دستگاه خود می‌گیرید.

زمان را ده دقیقه جلوتر می‌بریم، دوباره به سرکار خود برگشتید و خبر ندارید که یک نرم‌افزار از شرکت دیگر روی سیستم‌عامل ویندوز شما (مثلاً مرورگر کروم) هم می‌گوید که برای نرم‌افزار آن‌ها یک به‌روزرسانی ارائه‌شده است؛ آزاردهنده است؟ بدون شک!

دلیل آن این است که ویندوز به‌روزرسانی‌های اپلیکیشن‌ها و سیستم‌عامل خود را به‌صورت جداگانه مدیریت می‌کند؛ بنابراین برای اپلیکیشن‌های مختلف پیام آپدیت مختلف در زمان‌های متفاوتی دریافت خواهید کرد. چنین چیزی باعث می‌شود کل این پروسه بسیار آزاردهنده باشد تا جایی که بسیاری از افراد امکان دریافت پیام‌های به‌روزرسانی را خاموش می‌کنند.

اوبونتو اما متفاوت است. همه‌چیز از طریق مخازن صورت می‌گیرد و این سیستم‌عامل از یک مدیر آپدیت اختصاصی برای به‌روزرسانی هم سیستم‌عامل و هم تمامی اپلیکیشن‌های نصب‌شده استفاده می‌کند؛ بنابراین تنها کاری که باید انجام دهید مدیریت آپدیت‌ها از یک مکان است. این امر باعث می‌شود کل این پروسه تمیزتر، سریع‌تر و یکپارچه‌تر باشد؛ درنتیجه کاربر نهایی تصمیم به خاموش کردن این قابلیت نگیرد، یعنی جنبه‌های امنیتی شما بالاتر می‌رود.

Ubuntu Software Updater

صحبت از جنبه‌های امنیتی شد…

۲- امنیت کامپیوتر

ویندوز دارای تعدادی قابلیت‌های امنیتی است که به شما می‌کند، ولی نمی‌توان از این حقیقت فرار کرد که اوبونتو از ویندوز امن‌تر است.

اکانت‌های کاربری در اوبونتو به‌صورت پیش‌فرض دارای مجوزهای کمتری به نسبت ویندوز هستند. به‌عبارتی‌دیگر اگر می‌خواهید تغییری در سیستم انجام دهید، نظیر نصب یک اپلیکیشن، بایستی برای این کار رمز عبور خود را وارد کنید. در ویندوز، نیازی به انجام این کار نیست. درنتیجه اجرای یک بدافزار یا ویروس در اوبونتو به‌مراتب مشکل‌تر است.

اوبونتو هم‌چنین محبوبیت بسیار کمتری به نسبت ویندوز دارد؛ یعنی افراد مخربی که به امر ساخت ویروس مشغول هستند زیاد نسبت به آن اهمیت قائل نمی‌شوند، بنابراین زحمت نوشتن بدافزارهای زیادی هم برای اوبونتو نمی‌کشند و چنین چیزی می‌توان خبر خیلی خوبی برای کاربران اوبونتو است!

هم‌چنین، تعداد زیادی از خود افراد مخرب از توزیع‌های لینوکس نظیر اوبونتو استفاده می‌کنند، بنابراین با آن‌که اوبونتو غیرقابل نفوذ نسبت به ویندوز نیست، ولی احتمال آلوده شدن آن نیز بسیار کم خواهد بود. آلوده شدن بعید است، ولی غیرممکن نیست، به همین علت بایستی همواره از نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس در اوبونتو هم استفاده کنید.

۳- سفارشی‌سازی محیط دسکتاپ

زمانی که بحث سفارشی‌سازی به میان کشیده می‌شود در ویندوز کار زیادی نمی‌توان انجام داد. ویندوز ۱۰ گزینه‌های سفارشی‌سازی زیادی به نسبت نسخه‌های قبلی ویندوز در اختیار کاربر قرار می‌دهد، ولی اصلاً قابل قیاس با اوبونتو نیست.

تغییر کاغذدیواری و رنگ منوی استارت در ویندوز با محدودیت‌های زیادی همراه است، ولی در اوبونتو هر جنبه از محیط دسکتاپ را به‌راحتی می‌توان تغییر داد.

می‌خواهید دکمه‌های ویندوزی داشته باشید؟ مشکلی نیست، اوه! از آیکون‌ها خوشتان نمی‌آید؟ به‌راحتی می‌توان این قضیه را تغییر داد. فونت‌های اوبونتو طبق سلیقهٔ شما نیست؟ مشکلی ندارد عوضش کنید!

تصویر زیر از محیط دسکتاپ اوبونتو است. تغییری که ایجادشده است تنها در عرض ۵ دقیقه صورت گرفته و به نسبت نسخهٔ خام دسکتاپ اوبونتو ظاهر بسیار متفاوتی دارد.

Ubuntu 16.04 Desktop

۴- مخازن سیستمی

هر شخصی قادر به تهیهٔ یک کامپیوتر پیشرفته که با آخرین قطعات سخت‌افزاری اسمبل شده باشد، نیست؛ بنابراین برای بعضی از افراد، آخرین نسخه از ویندوز ممکن است با قطعات سخت‌افزاری آن‌ها هماهنگی نداشته باشد و از بودجهٔ آن‌ها خارج باشد. این قضیه در رابطه با اوبونتو صدق پیدا نمی‌کند.

بر روی یک دستگاه آزمایشی، نسخه‌های بدون تغییری از ویندوز ۱۰ و اوبونتو نصب شدند و نتایج بسیار متفاوت بود، ویندوز ۱۰ تقریباً به نسبت اوبونتو دو برابر رم بیشتری مصرف کرد، حالا ممکن است چنین چیزی برای بعضی‌ها تفاوت زیادی نباشد، چون این دستگاه آزمایشی دارای ۸ گیگابایت رم است. ولی اگر سیستم شما تنها ۲ گیگابایت رم داشته باشد، یعنی ۶۰ درصد آن در اختیار اوبونتو و در مقایسه ۹۰ درصد در اختیار ویندوز ۱۰ قرار خواهد گرفت و تازه این قبل از باز کردن اپلیکیشن‌ها است.

اگر سیستم شما دارای مشخصات سخت‌افزاری پایین‌تری است، نسخه‌های سبک‌تری از اوبونتو و لینوکس وجود دارد که حتی مخازن سیستمی کمتری استفاده می‌کنند. به‌عبارت‌دیگر کامپیوتر شما می‌تواند چندین سال بیشتر از تصور اولیهٔ شما دوام آورد.

۵- محیط زنده

اگر قبلاً از ویندوز استفاده نکرده‌اید و تصمیم دارید آن را محک بزنید، باید قبل از استفاده حتماً آن را نصب‌کرده باشید. این قضیه می‌تواند به معنای اتفاق افتادن وقایعی نظیر از دست دادن داده‌ها باشد، اگر بعد تصمیم بگیرید که از ویندوز خوشتان نیامده است.

ولی با اوبونتو ماجرا فرق دارد.

در اوبونتو و بسیاری دیگر از توزیع‌های لینوکس، شما می‌توانید یک ایمج از این سیستم‌عامل را روی یک سی‌دی رایت کنید، یا آن را روی یک فلش یواس‌بی قرار دهید و مستقیماً با استفاده از آن بوت کنید. این ایمیج یک نسخهٔ کامل از این سیستم‌عامل خواهد بود، یعنی شما می‌توانید هر جنبهٔ اوبونتو را بدون نیاز به نصب آن بر روی هارد درایوتان محک بزنید.

خوشتان نیامده است؟ مشکی نیست، دوباره سیستم خود را ری‌استارت کنید و سپس از سیستم‌عامل قبلی خود، استفاده کنید؛ انگاری هیچ اتفاقی اصلاً نیفتاده است.

Try Ubuntu Splash

۶- اوبونتو رایگان است

درست است، اوبونتو صد در صد رایگان است. حتی یک ریال برای شما هزینه در بر نخواهد داشت (گرچه در صفحهٔ دانلود آن‌ها می‌توانید کمک مالی کنید). ممکن است بگویید: خب، ویندوز ۱۰ نیز رایگان است.

با آن‌که ابتدا این سیستم‌عامل تا انتهای ماه ژوئیه با یک آپگرید رایگان از نسخه‌های قبلی ویندوز عرضه شد، ولی دیگر چنین چیزی پابرجا نیست (گرچه راه‌هایی برای همچنان آپگرید کردن وجود دارد).

نسخه‌های هوم و حرفه‌ای ویندوز ۱۰ قیمتی به ترتیب برابر با ۱۱۹٫۹۹ و ۱۹۹٫۹۹ دلار دارد که واقعاً پول زیادی است؛ بنابراین چرا در این پول صرفه‌جویی و در جای دیگری از آن استفاده نمی‌کنید؟ شما می‌توانید به‌جای آن آخرین نسخهٔ اوبونتو را به‌رایگان دانلود کنید.

حالا ویندوز در برابر اوبونتو: کدام‌یکی را ترجیح می‌دهید؟

به‌طورکلی، هم ویندوز و هم اوبونتو سیستم‌عامل‌های عالی هستید، هرکدام دارای نقاط ضعف و قوت خود هستند و این خوب است که کاربران گزینه‌های متفاوتی در پیش رو داشته باشند.

منبع: makeuseof

درباره Faez Ehya

می‌خواهم اینجا خانه مجازی من باشد. هر آنچه در زندگی من مهم است اینجا می‌آورم. اما هیچ چیز مهمتر از عشق نیست. آن‌را در قلبم نگهبانی می‌کنم. فائزاحیا

شاید این را هم بخواهید مطالعه کنید.

راز قارچ‌های میکوریز

به نظر می‌رسد دو نوع اصلی میکوریزا، اکتومیکوریزا و میکوریزا آربوسکولار، به طرق مختلف بر تنوع گونه‌های درختی در جنگل‌ها تأثیر می‌گذارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =