به‌روزآوری تازه گوگل مپ و گوگل ارث در جهت واضحتر شدن تصاویر ماهواره‌ای

گوگل اعلام کرد که با استفاده از عکس‌های باکیفیت و رزولوشن بالای به‌دست‌آمده از ماهواره Landsat 8 ناسا اپلیکیشن‌های نقشه خود را به‌روزرسانی کرده است؛ این بدان معناست که سرویس‌های مپس و ارث حالا دارای تصاویر شارپ تر و با جزئیات بیشتر هستند.

گفتنی است آخرین بار در سال ۲۰۱۳ میلادی بود که تصاویر ماهواره‌ای مربوط به سرویس مپس و ارث به‌روزرسانی شد. در آن زمان، گوگل از عکس‌هایی استفاده کرد که توسط ماهواره ضعیف‌تر Landsat 7 به‌دست‌آمده بودند و به خاطر نقص سخت‌افزاری که در سال ۲۰۰۳ در این ماهواره به وجود آمد، بخش‌هایی از نقشه جهان به خاطر فقدان داده، حاوی نواحی خالی زاویه‌دار بود.

گوگل اعلام کرده نقشه جدیدش با استفاده از تقریباً یک پتابایت داده تهیه‌شده که مشتمل بر ۷۰۰ تریلیون پیکسل است.

اما این شرکت ازآن‌جهت توانسته داده‌های ناسا را در آپدیت تازه‌اش به خدمت بگیرد که سازمان یادشده در همکاری با مرکز تحقیقات جغرافیایی ایالات‌متحده آمریکا دیتابیس مربوط به Landsat 8 را به‌صورت متن‌باز درآورده تا هرکسی که می‌خواهد از آن استفاده کند.

به‌این‌ترتیب کلیه عکس‌های گرفته‌شده با استفاده از اینترفیس برنامه‌نویسی Earth Engine قابل‌دسترس خواهند بود و دانشمندان نیز قادر خواهند بود که از آن‌ها برای مطالعه تغییرات آب و هوایی مقیاس بزرگ در دنیا و دنبال نمودن شیوع بیماری‌ها استفاده می‌کنند.

برای تماشای عکس‌های جدید می‌توانید لایه ماهواره‌ای در Google Maps را فعال نمایید یا اینکه جدیدترین نسخه از Google Earth را دریافت کنید.

خودتان می‌توانید مقایسه کنید.

تصویر ماهواره‌ای قبل و بعد به‌روزرسانی ماهواره گوگل
تصویر ماهواره‌ای قبل و بعد به‌روزرسانی ماهواره گوگل

درباره Faez Ehya

می‌خواهم اینجا خانه مجازی من باشد. هر آنچه در زندگی من مهم است اینجا می‌آورم. اما هیچ چیز مهمتر از عشق نیست. آن‌را در قلبم نگهبانی می‌کنم. فائزاحیا

شاید این را هم بخواهید مطالعه کنید.

راز قارچ‌های میکوریز

به نظر می‌رسد دو نوع اصلی میکوریزا، اکتومیکوریزا و میکوریزا آربوسکولار، به طرق مختلف بر تنوع گونه‌های درختی در جنگل‌ها تأثیر می‌گذارند.

4 نظرها

  1. ابزارهای نقشه گوگل، مثل همین گوگل ارث، یک کمک اساسی برای مهندسان و متخصصان هم بحساب میاد.
    و قاعدتا هر چی که نقشه ها دقیق تر و به روزترین باشند، کارآ تر هم هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 6 =