تاثیرات منفی سرما بر بدن

با توجه به یک مطالعه جدید که چندان هم شما را شگفت‌زده نخواهد کرد، میزان گرفتاری به بیماری‌ها در فصول سرد سال بیشتر است. ازجمله بیماری‌های مرتبط به فصل‌های سرد «سرماخوردگی» هست که اغلب افراد به آن دچار می‌شوند؛ زیرا که رشد ویروس در آب‌وهوای سرد افزایش می‌یابد. در این مقاله می‌خواهیم به دیگر تأثیرات آب‌وهوای سرد بر سیستم بدن شما بپردازیم؛ زیرا که تصور می‌کنیم در فصل جاری به این دانستنی‌ها نیاز دارید. پس با ما همراه باشید.

 

۱. سرما برایتان سوغاتی میگرن به همراه می‌آورد

تغییرات دما موجب افت فشار بارومتریک می‌شود؛ و فشار شدید همراه با آب‌وهوای سرد می‌تواند مسائل مربوط به سینوس و میگرن را تحت تأثیر قرار دهد؛ بنابراین، با شروع فصول سرد سال کسانی که به‌طور مداوم از دردهای سینوس و میگرن رنج می‌برند بیشتر در معرض خطر سرما قرار می‌گیرند.

 

۲. هوای سرد به سراغ قلب و عروقتان می‌آید

آب‌وهوای سرد موجب اضافه‌کاری بدنتان بخصوص در قلب و ریه‌ها خواهد شد؛ زیرا که این بخش‌ها در سرما با یکدیگر متحد می‌شوند تا گردش خون گرم را بدون از قلم‌اندازی یک ضربان قلب حفظ کنند. ازآنجاکه رگ‌های خونی منقبض به قلب برمی‌گردند، این مسئله باعث افزایش فشارخون در بدنتان می‌شود. به دنبال افزایش فشارخون، یک‌مرتبه ضربان قلبتان زیاد شده و منجر به «فیبریلاسیون دهلیزی» می‌گردد.

با فیبریلاسیون دهلیزی عضله قلب شما بمانند یک کیسه پر از کرم به نظر می‌رسد که به حرکت کرم وارشان ادامه می‌دهند اما خون را به‌واسطه مغز و بدن به گردش درنمی‌آورد. اگر این حرکت بیشتر از ۴ دقیقه ادامه پیدا کند، به مرگ مغزی دچار می‌کند؛ و مرگ ناگهانی به دنبال می‌آورد.

 

۳. ممکن است دچار اسپاسم ریوی شوید

ازآنجاکه سرما ریه‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد آب‌وهوای سرد برای کسانی که از آسم و آلرژی رنج می‌برند یک کابوس محسوب می‌شود.

هنگامی‌که در هوای سرد استشمام می‌کنید، با هر دم هوای گرم را خارج کرده و بازدم می‌کنید. شاید متوجه نباشید اما در این صورت ریه‌هایتان را مضطرب می‌کنید.

مسیر تبادل هوا که سرد شود، ریه‌ها با تورم و اسپاسم پاسخ خواهند داد.

حتی پس از یک دقیقه هوای سرد، ریه‌ها شروع به گرفتگی کرده و این مسئله اوضاع را برای کسانی که دچار آسم و آلرژی هستند به اشکال در تنفس مبدل کرده و صدای نفس کشیدن را با خس‌خس همراه می‌کند.

 

۴. احتمال افسردگی‌تان بیشتر می‌شود

اختلالات خلقی فصلی نه‌تنها فقط راجع به کوتاهی روزها و کمبود نور خورشید نیست بلکه به هماهنگی عملکرد مغزتان نسبت به سرما وابسته است. درست مانند آن‌که شما در هوای ۳۰- درجه بدون کت در بیرون ایستاده باشید، مغز شما به درجه حرارت پائین بسیار حساس است.

پاسخ مغزتان به این موضوع فقط منجر به افسردگی نمی‌شود. «ضعف در قضاوت، گیجی، لکنت زبان و کاهش سطح هوشیاری» از عواقب پاسخ مغز به شمار می‌روند.

بنابراین به شما توصیه می‌کنم در فصول سرد سال کلاه گرم بپوشید.

 

۵. کالری‌های بیشتری می‌سوزانید

درست مطمئن نیستم این مورد خوب است یا بد! به‌هرحال تصور می‌کنم به اندام شما بستگی داشته باشد.

بدن شما چربی خوب و چربی بد دارد. درست مانند تفکیک نان. نان‌های قهوه‌ای خوب و نان‌های سفید بد محسوب می‌شوند. ازآنجاکه چربی بدنتان را گرم می‌کند، سرما چربی‌های قهوه‌ای بدنتان را فعال نگه می‌دارد؛ بنابراین، کالری‌هایتان را ساده‌تر و سریع‌تر می‌سوزانید.

پس اگر فکر می‌کنید نیاز به کاهش وزن‌دارید پوشیده در لباس‌های گرم و بافتنی به بیرون بروید یا در باشگاه ثبت‌نام کنید!

درباره Faez Ehya

می‌خواهم اینجا خانه مجازی من باشد. هر آنچه در زندگی من مهم است اینجا می‌آورم. اما هیچ چیز مهمتر از عشق نیست. آن‌را در قلبم نگهبانی می‌کنم. فائزاحیا

شاید این را هم بخواهید مطالعه کنید.

راز قارچ‌های میکوریز

به نظر می‌رسد دو نوع اصلی میکوریزا، اکتومیکوریزا و میکوریزا آربوسکولار، به طرق مختلف بر تنوع گونه‌های درختی در جنگل‌ها تأثیر می‌گذارند.

2 نظرها

  1. همون مورد آخر می ارزه به بالایی ها. :دی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =