آب‌گرم‌کن خورشیدی و ضرورت استفاده از آن به‌عنوان منبع رایگان ذخیره انرژی

خورشید سرمنشأ انرژی است، انرژی خورشیدی عظیم‌ترین منبع انرژی در جهان هست. این انرژی پاک، ارزان و بی‌پایان بوده و در تمام مناطق کشورمان و جهان قابل‌مصرف هست. آب‌گرم‌کن خورشیدی از طریق جذب انرژی خورشید توسط صفحات جاذب (کلکتور) خود عمل می‌نمایند و راندمان گرمایشی آن‌ها برحسب نوع کلکتور آن‌ها متفاوت هست. آبگرم، در تمام ساعات شبانه‌روز یعنی در شب‌ها و روزهای ابری، در مخزن دوجداره و عایق حرارتی که دمای آب را تا سه روز بدون تغییر حفظ می‌کند، نگهداری می‌شود. با استفاده از این سیستم می‌توان هزینه‌های مصرف گاز، گازوئیل و برق و درنتیجه هزینه‌های عمده خانوار را به‌طور چشمگیری کاهش داد. همچنین هزینه‌های نگهداری و تعمیرات این سامانه‌ها بسیار پائین و در حد صفر است زیرا هیچ قطعه متحرکی نداشته و طول عمر کارکرد سامانه‌ها باکیفیت فنی بالا تا ۲۰ سال می‌رسد.

با توجه به ظرفیت بالقوه کشورمان ازنظر انرژی خورشیدی و تعداد ساعات آفتابی بالایی که در بسیاری از نقاط کشور داریم، همچنین مشکلات زیست‌محیطی و هزینه بالای سوخت‌های فسیلی، لازم است تا از این فناوری روز دنیا مخصوصاً در مناطق روستایی بهره‌مند شویم.

جالب است بدانید که گرمایش آب و فضا مجموعاً بیش از ۸۰% انرژی را در ساختمان‌ها مصرف می‌کند و بنابراین بیش از یک‌سوم کل انرژی مصرفی جهان در جهت گرمایش مصرف می‌شود. از این میان گرمایش آب به‌طور متوسط ۲۰ تا ۳۰ درصد کل انرژی مصرفی در خانه را مصرف می‌کند؛ بنابراین با استفاده از آب‌گرم‌کن خورشیدی می‌توان سالیانه ۷۰% انرژی موردنیاز برای گرمایش آب را تأمین کرد.

آب‌گرم‌کن خورشیدی  (Solar water heating) سامانه‌ای است که با استفاده از نور خورشید انرژی موردنیاز جهت گرم کردن آب خانگی را فراهم می‌کند. این دستگاه ارزان می‌تواند برای همیشه آب گرم مصرفی، استخر، آب پیش گرم موتورخانه و… به‌صورت کاملاً رایگان تأمین کند. امروزه آب‌گرم‌کن خورشیدی امری واجب برای منازل بوده و در طرح جدید تصویبی دولت در ساختمان‌های جدید آب‌گرم‌کن خورشیدی اجباری خواهد بود.

Pre-heating solar water heater structure_ Faezehya.com

بخش اصلی یک آب‌گرم‌کن خورشیدی کلکتور آن است که خود شامل یک ورق است که به‌وسیله تابش کلی خورشید حرارت یافته و حرارت خود را به یک سیال جذب‌کننده (مانند آب یا روغن) که داخل لوله در حال جریان است، منتقل می‌کند. رنگ این ورق همیشه تیره انتخاب می‌شود و دارای پوشش خاصی است که بتواند ضریب جذب انرژی را به حداکثر و ضریب پخش را به حداقل برساند. برای رسیدن به دمای بالا، مجموعه ورق و لوله‌ها را در داخل یک جعبه عایق باروکش شیشه قرار می‌دهند تا از اثر گلخانه‌ای بتوان استفاده کرد.

آبی که با این روش گرم می‌شود، براثر اختلاف دما و با گردش طبیعی وارد یک تانک دوجداره شده و آب مخزن را گرم می‌کند. این آب گرم شده یا به‌طور مستقیم به مصرف گرمایش خانوار می‌رسد و یا توسط یک مبدل حرارتی دمای آب مصرفی خانواده را افزایش می‌دهد و در ادامه چرخه آب باقی‌مانده دوباره به سامانه برمی‌گردد.

این وسیله همان‌طور که ذکر شد نه‌تنها یک آب‌گرم‌کن محسوب می‌شود می‌توان از آن به‌عنوان یک پکیج برای مصارف گرمایشی خانه هم استفاده نمود.

درباره Faez Ehya

می‌خواهم اینجا خانه مجازی من باشد. هر آنچه در زندگی من مهم است اینجا می‌آورم. اما هیچ چیز مهمتر از عشق نیست. آن‌را در قلبم نگهبانی می‌کنم. فائزاحیا

شاید این را هم بخواهید مطالعه کنید.

۲۰۲۱ سال زیست‌شناسی

درک دقیق عملکرد مغز و اجسام چند سلولی امسال به اوج جدیدی رسید، درحالی‌که ژنوم ویروس کووید-۱۹ و موجودات مختلف شگفتی‌های بیشتری را به همراه داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − یازده =